BAMBUCKÉ MÁSLO

Pro mnohé spotřebitele snad nemůže být nudnější ingredience, než bambuckého másla. Na první pohled je vyloženě nezajímavé. Lehce nažloutlá hutná hmota, která téměř nevoní, hůře se roztírá a trvá, než se do pokožky vstřebá. Takhle na první pohled vypadá máslo docela odpudivě, žádná uživatelská příjemnost, žádná líbivá vůně... Dejte ale přeci jenom bambuckému máslu ještě jednu šanci. I přes nepříliš vysokou zajímavost je totiž hotovým pokladem, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Bambucké máslo je skvělé pro ošetření popálenin, spálenin od sluníčka, regeneraci odřenin, jizviček,... Za blahodárné účinky bambuckého másla může jeho složení bohaté na nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, vitaminy A, D, E a F, fytosteroly a další.

Bambucké máslo je doslova nabito prospěšnými látkami díky šetrné ruční výrobě, jejíž postupy se dodržují již po staletí. Máslo se získává lisováním za studena z ořechů stromu Vitellaria Paradoxa nebo- li česky máslovníku afrického, kterému se nejvíce daří ve střední a středozápadní Africe. Nejrozšířenější a nejpopulárnější je ‘výroba’ v Ghaně a Senegalu, kde je bambucké máslo známější pod názvem karité. Plody máslovníku, podobné našim kaštanům, se nejprve vyloupou, upraží a poté rozemelou. Vzniklé olejové máslo se sbírá a poté ještě pozvolna vaří, aby získalo svou typickou hutnou konzistenci.

4 DŮVODY, PROČ SÁHNOUT PO BAMBUCKÉM MÁSLE

1 Bambucké máslo pokožku skvěle vyživuje a uzamyká v ní vlhkost. A to potřebují všechny typy pleti bez rozdílu. Pokožka si tak zachová pružnost, jemnost a bude zdravá. S bohatou a pravidelnou výživou úzce souvisí regenerace a snadnější hojení drobných poranění, jizviček či stroupků po akné.

2 Bambucké máslo je čisté, neobsahuje žádné přidané látky a je tak velice dobře snášeno i přecitlivělou pokožkou či pletí náchylnou k alergiím. Jemné složení másla pokožku zklidní, zmírní zarudnutí pleti i nepříjemné pnutí. Je tak vhodné pro ošetření té nejcitlivější pokožky trpící na lupénku, dermatitidu, atopický ekzém a další kožní obtíže. Velkým plusem je, že při pravidelné aplikaci pokožku chrání před návratem problémů.

3 Máslo obsahuje přirozeně se vyskytující se UV filtr 4. Není to sice nějak extra vysoká ochrana, ale pro dobře se opalující pokožku v našem podnebném pásu stačí. Pro silnější ochranu můžete kombinovat máslo s oleji s vyšším UV (malinový, z pšeničných klíčků, jojobový).

4 Máslo má antibkateriální a protizánětlivé účinky, pokožku hojí a díky jeho univerzálnosti jej lze použít k ošetření téměř všeho. Kelímek s čistým bambuckým máslem můžete mít po ruce v lékárničce a použít jej pro ošetření nejrůznějších ‘domácích’ zranění jako jsou spáleniny a odřeniny ale i špatně se hojící hluboké jizvy nebo také štípance od hmyzu.